kolektív neon

Odpoveď na otázku, prečo sa na festivaloch deje sexuálne obťažovanie, je jednoduchá. Tma. Hluk. Veľká koncentrácia ľudí na ohraničenom priestore. Veľa alkoholu. Anonymita. Hodiny na slnku, únava. Ľudia sú uvoľnení, dotýkajú sa viac než v bežnom živote.

Mix toho všetkého spolu so všeobecne nízkou ochotou spoločnosti hovoriť o súhlase v intímnych vzťahoch, či o sexuálnom obťažovaní alebo o obetiach, ktoré nespĺňajú predstavu o tom, ako sa mali správať, vytvára pôdu na to, aby sexuálne obťažovanie bolo súčasťou aj festivalového folklóru.

Pritom: už najmenej stotri festivalov v Británii podpísalo tzv. chartu osvedčených postupov, čím sa zaviazali k nulovej tolerancii sexuálneho násilia a obťažovania. V zásade to znamená, že zavádzajú špecializované služby (linky pomoci, informačné stánky) a školia ľudí z personálu tak, aby dokázali predchádzať prípadom sexuálneho obťažovania a podporovať obete.

Projekt Nesúhlas počuť aj po tme a v hlučnom dave je pilotným prieskumom a diskusiou o fenoméne sexuálneho obťažovania na letných  festivaloch na Slovensku.